اطلاعات عمومی, مقالات سایت

انواع سنگ هایی که در ساختمان بکار می روند

انواع سنگ هایی که در ساختمان بکار می روند

انواع سنگ هایی که در ساختمان بکار می رود به اسم های سنگ لاشه، سنگ قواره، سنگ بادبر و سنگ پلاک مرسوم می باشند که در این مقاله قصد داریم به توضیح آن ها می پردازیم.

معرفی سنگ های رسوبی | آذرین | دگرگونی

انواع سنگ هایی که در ساختمان بکار می رود

انواع سنگ هایی که در ساختمان بکار می روند

سنگ لاشه (carcass stone)

سنگی است که ظاهر خاصی نداشته و به همان شکلی که از معدن آورده می شود، استفاده می شود و کارایی آن در زیرسازی ها، پر کردن فاصله بین سنگ ها و کف سازی خشن است.

انواع سنگ هایی که در ساختمان بکار می رود

سنگ قواره (rock mass)

سنگی است که از سنگ لاشه حاصل می شود و در کارگاه ساختمانی با مقداری تیشه کاری ابعاد منظمی یافته و دارای گوشه های منظم می گردد. سنگ قواره در دیوارهای باربر، جدول سازی و کف سازی هایی که نیاز به مقداری نماسازی دارند به کارمی رود.

سنگ بادبر ( مالون )

سنگی است که با تیشه کاری به طور کامل شکل منظمی یافته و به خصوص یک طرف آن شکل صاف به خود می گیرد. سنگ بادبر را در جدول سازی، پل سازی، تونل سازی، دیوار های باربر و غیر باربر، پله و سنگفرش به کار می برند و یکی از عمده ترین استفاده های مهندسی سنگ لاشه و مالون به خصوص در مناطق کوهستانی اجرای قوس های سنگی است که در پل ها، درگاه ها و طاق زیرین دالان های سنگی استفاده می کنند.

سنگ پلاک ( تزئیناتی )

برای نماسازی در سطوح سنگ پلاک مورد مصرف قرار می گیرد برای تهیه سنگ پلاک سنگ قله را در کارخانه سنگبری به ضخامتهای مورد نظر برش داده و سپس آن را تا حد جلا و آینه شدن ساب می دهند. سنگ تزئیناتی ارزان قیمت را از تراورتن و سنگ های گران را از گرانیت و مرمر انتخاب می کنند. سنگ پلاک را برای تزئینات داخل و خارج ساختمان و در کف، دیوارپله، کف پنجره، کنار و زیر دیوار گچی و وسایل تزئیناتی نظیر شمعدان، گلدان، جدول و جوی و …. به کار می برند.

انواع سنگ هایی که در ساختمان بکار می رود

.

سنگ گرانیت

سنگ گرانیت نسبت به سنگ های دیگر نظیر سنگ آهکی استحکام بالاتری دارد و مقاوم تر است. این سنگ ها به علت اینکه مقاومت بالایی دارند در مکان‌های پرتردد مانند در ساختمان های اداری و تجاری استفاده می شوند. سنگ گرانیت برای فضای داخلی آشپزخانه کاربرد بسیار زیادی دارد از این رو برای تولید کانتر آشپزخانه از این سنگ استفاده می شود.

سنگ مرمر

سنگ مرمر یکی از سنگ های دگرگونی است که در اثر حرارت و فشار زیاد تولید می‌ شود. این سنگ‌ ها ظاهری بسیار زیبا و دلنشین دارند. از این رو به علت داشتن ظاهر جذاب کاربرد بسیار زیادی به عنوان سنگ ساختمانی دارند. سنگ مرمر رنگ روشنی دارد به علت وجود آهک در این سنگ رنگ آن رو به سفیدی می رود. ناخالصی هایی که در سنگ مرمر وجود دارد موجب شده تا این سنگ ها رگه های خاکستری، صورتی، زرد و آبی داشته باشند.

سنگ تراورتن

یکی از سنگ های رسوبی که قابلیت های منحصر به فردی برخوردار است سنگ تراورتن می باشد. این سنگ به علت کاربرد زیادی که دارد هم در نمای بیرونی و هم داخلی ساختمان به طور گسترده استفاده می شود. دوام و طول عمر بالا موجب شده تا سنگ تراورتن جزو معروف ترین سنگ های ساختمانی به حساب آید. از این روز برای ایجاد نمای ساختمان و طراحی دکوراسیون داخلی ساختمان از این سنگ ها استفاده می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *