سنگ تراورتن, سنگ های ساختمانی, مقالات سایت

سنگ محلات

سنگ محلات

سنگ تراورتن چگونه به وجود می آید؟

تراورتن سنگی است اسفنج شکل که از اجتماع مواد معدنی کلسیت کریستال ساخته شده است. سنگ بسیار مرغوبی است با رنگ کرم مایل به سفید. ناخالصی در این سنگ باعث تغییرات فیزیکی می شود که هم در مقاومت و هم در شکل ظاهری آن تاثیر می گذارد به طور مثال: هر چه سنگ روشن تر باشد درصد ناخالصی آن کمتر است. هر چه درصد ناخالصی بیشتر باشد سنگ تخلخل و موج بیشتری دارد البته تخلخل سنگ بیشتر بخاطر وقفه افتادن در زمان تشکیل سنگ است. در مجموع سنگ ساختار رسوبی، لایه لایه و متخلخلی دارد.

سنگ محلات

سنگ محلات

وجود اکسید آهن در برخی از سنگ های تراورتن باعث تنوع رنگ می شود، رنگ هایی همچون قهوه ای، زرد و قرمز و وجود کربن نیز باعث رنگ های آبی، خاکستری و مشکی در این سنگ می شود. همچنین امکان ناخالصی های سیلیس و کانی های رسی هم در تراورتن انتظار می رود. سنگ تراورتن که ساختار رنگی سفید و رنگ رگه های یکنواخت داشته باشد از کیفیت بالاتری برخوردار است.
این سنگ متشکل از رسوبات چشمه های آبگرم می باشد. در روند رسوب گذاری حفره هایی در سنگ به وجود می آید که دلیل آن حضور گازهای پراکنده در فضا است. درصد روشنی رنگ در این سنگ به مقدار عناصر محلول در آب بستگی دارد که هرچه کم تر باشد روشن تر است و هر چه بیشتر باشد سنگ تیره تر می شود.

سنگ محلات با کیفیت

انواع شاخص تراورتن در ایران، تراورتن سفید و لیمویی (آبگرم محلات) و تراورتن قرمز و گردویی(آذرشهر) می باشد و در ادامه باید گفت که مرغوب ترین سنگ تراورتن آن است که از رنگ سفید یا کرم مایل به سفید تشکیل شده باشد. سنگ محلات پرکاربرد و محبوب است زیرا مقاومت و درصد سختی قابل قبولی داشته، برش پذیری و صیقل آسان و درز و شکاف کمتری دارد. این سنگ بسیار زیبا و لوکس با مواد باکیفیت رزین و اپوکسی مورد ساب قرار می‌گیرد و به دلیل حفره هایی که دارد چسبندگی خوبی به ملات داشته و نسبت به سنگ های دیگر قیمت ارزان تری دارد.
سنگ تراورتن محلات طول ۴۰ سانتی متر دارد، در نمای بیرونی استفاده می‌شود، شوره نمی‌زند و زیبایی ظاهری ساختمان را در دراز مدت حفظ می کند.
این سنگ در شرایط آب و هوایی متنوع به دلیل انعطاف پذیری بالا مقاوم است و دچار شکنندگی نمی شود.
این تراورتن بعد از استخراج از معادن سنگِ آبگرم محلات به کارگاه‌ های سنگبری منتقل می‌ شود و مورد برش و ساب قرار می گیرد بعد از آن در فروشگاه های سنگ به صورت دست چین عرضه می شود تا زیبایی بخش نمای بیرونی مکان های مسکونی و تجاری باشد.

شما می توانید جهت استعلام قیمت سنگ محلات با کیفیت با شماره های مندرج در سایت تماس حاصل فرمایید .

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *