اطلاعات عمومی, سنگ های ساختمانی, مقالات سایت

هفت مزیت سنگ طبیعی

سنگ طبیعی ، مزایای سنگ طبیعی ، سنگ طبیعی ساختمانی ، سنگ های ساختمانی طبیعی ، سنگ

این سوال دائمی معماران و طراحان است که چرا بایستی از سنگ طبیعی در ساختمان خود به کار ببریم؟ همان گونه که می دانید به کار بردن و یا عدم به کار بردن سنگ طبیعی و به کار بردن متریال های جایگزین، یکی از موضوعات مشهور امروزه است که بحث های شگفت انگیزی را با خود به همراه دارد. اگر به دنبال استدلال های خوب در مورد دلیل انتخاب سنگ طبیعی هستید هفت دلیل زیر را با هم می خوانیم.

تنوع در سنگ طبیعی

سنگ طبیعی یک فرآورده طبیعی است که خواص ویژه آن از نحوه پیوند مواد معدنی موجود در آن منشا می گیرد و با دقت به وجود منابع مواد معدنی گوناگون در طبیعت، شاهد شکل گیری سنگ های طبیعی با ویژگی ها، رنگ و طرح های متفاوتی هستیم که به همین دلیل سنگ طبیعی موفق شده مکان ویژه ای در میان دیگر مصالح ساختمانی بیابد. تنوع بالا در رنگ و طرح سنگ های طبیعی موجب شده که بتوان از ترکیب مناسب سنگ های متفاوت در کنار یکدیگر و یا با عناصر طراحی دیگر به کار برد که هیچ کدام از دیگر مصالح این حد از تنوع در رنگ و طرح را ندارند. فرآیند های تاثیر گذار متفاوت در موقع شکل گرفتن سنگ موجب این تنوع می شوند. بنابراین معماران و طراحان با دقت به تنوع موجود گزینه های گوناگونی از سنگ را متناسب با محیط مورد نظرشان می توانند برگزینند. با دقت به تنوع بالا در رنگ، ساختار و بافت برای هرنوع کاربری در ساختمان یک سنگ طبیعی متناسب با آن در دسترس است.
این تنوع پتانسیل طراحی نامحدودی را به وجود آورده و از منظر زیبایی­ شناسی، به اندازه­ تصورات و تخیلات شما می توان طرح با آن اجرا نمود. این تنوع ناشی از شکل گیری سنگ در طبیعت است چیزی که در یک آزمایشگاه قابل تکرار نیست.

سنگ طبیعی یک محصول سبز و پدیده زیست محیطی است که در طبیعت به فرم قابل کاربرد در ساختمان سازی پیدا می شود. در اصل هیچ انرژی برای تولید آن صرف نمی شود و انرژی مصرفی فقط برای استخراج از معدن و فرآوری آن است؛ که این انرژی در مقایسه با انرژی صرف شده برای تولید مصالح ساختمانی دیگر فوق العاده کمتر است.

سنگ طبیعی از معادن تقریباً کوچک و بدون احتیاج به عملیات انفجاری بزرگ استخراج می شود. حتی زباله های غیر قابل کاربرد سنگ را نیز برای پر کردن قسمت هایی از معدن که پس از استخراج خالی شده استفاده می کنند. در چرخه طول عمر سنگ که شامل استخراج از معدن، فرآوری و بازگشت به طبیعت می باشد هیچ چیز از بین نخواهد رفت.

سنگ طبیعی به طور کامل با محیط زیست سازگار بوده و به عنوان یکی از مصالح طبیعی در ساختمان سازی شناخته شده و حاوی هیچ آلاینده ای که موجب صدمه زدن به سلامتی ساکنین ساختمان شود نیست و حتی می توان با خیال راحت از سنگ طبیعی درمکان هایی که در تماس با غذا هستند هم به کار برد. همچنین در مواردی که در کنار آتش قرار می گیرد هیچ نوع موادی که برای سلامتی ضرر داشته باشد از آن منتشر نمی شود. سنگ طبیعی به هیچ ماده شیمیایی افزودنی برای بهبود کیفیت سطح، مانند پوشش های محافظ احتیاج ندارد.
محصولات ساخته ­شده با سنگ های طبیعی در مقایسه با دیگر محصولات، حاوی خصوصیات ذاتی هم راستا با سیاست های LEED (طراحی با محوریت انرژی و محیط ­زیست) می باشند و استفاده از سنگ برای پروژه­ های در دست اقدام نشانه از آن است که شما طرفدار محیط­ زیست بوده و آگاهانه در تلاش برای محافظت از آن می ­باشید.

سنگ طبیعی یک محصول تکرار نشدنی و خاص است سنگ در بلوک های بزرگ کوپ استخراج و به اندازه های مورد احتیاج در کارخانه های سنگبری برش زده می شوند. اندازه سنگ می تواند خاص و با دقت به احتیاج پروژه به شکل اختصاصی در آید؛ سنگ نه تنها به شکل مربع یا مستطیل بلکه به هر صورتی می تواند نشان داده شود. تکنولوژی های نوین این امکان را فرآهم نموده اند تا بتوان شرایط هر نوع شکل دهی را به سنگ ایجاد کرد. گونه های متفاوت سنگ و عملیات پردازش و طراحی متفاوت موجب منحصر به فرد شدن سنگ در بین دیگر مصالح ساختمانی شده است. سنگ طبیعی یک محصول سه بعدی است که با تکنولوژی های موجود می توان به آسانی از آن هر حجم و یا تخته سنگ مسطحی تولید نمود. رگه ها و خطوط موجود بر روی آن تاثیر زیبایی بر حجم های به وجود آمده از آن می گذارد و موقعی که تخته های سنگ در نما نصب می شوند، رگه های موجود بر روی سطح، قدرت و استحکام آن را به نمایش می گذارد. پرو­ژه­ های اجرایی باید منعکس ­کننده ذوق، سلیقه و شخصیت طراح آن باشند. سنگ یک نوع ماده­ ساختمانی است که شما را از دیگران متفاوت می ­سازد زیرا کسی نمی­ تواند از آن تقلید و یا مانند آن را تولید نماید و شما با انتخاب سنگ استفاده شده در پروژه به طور مداوم امضاء خود را حفظ خواهید کرد و این امضاء قابل تقلید و جعل نمی باشد.

سنگ طبیعی ، مزایای سنگ طبیعی ، سنگ طبیعی ساختمانی ، سنگ های ساختمانی طبیعی

ماندگاری بالای سنگ طبیعی

عمر سنگ طبیعی فوق العاده زیاد است. در صورتی که اغلب مصالح ساختمانی پس از چند سال حالت مناسب خود را از دست می دهند؛ سنگ طبیعی به دلیل منشاء طبیعی خود همچنان زیبایی خود را نگه می دارد و هر سال بر شکوه و عظمت آن هم زیاد می شود. سنگ طبیعی به آسانی و با قیمت کم تمیز می شود. با وجودی که قسمت هایی از آثار باستانی چند صد ساله که از جنس سنگ طبیعی هستند را می توان بازسازی کرد و به وضعیت نخستین خود بازگرداند. ساختمان هایی که با محاسبات دقیق و توسط سنگ طبیعی به وجود آمده اند، بعد از چندین قرن همچنان پایدارند که نمونه چنین قصرها و کاخ هایی کم نیست.

اقتصادی بودن سنگ طبیعی

سنگ طبیعی از جهت قیمت فوق العاده به صرفه است. اگر مجموع هزینه های ساختمان در یک عمر مفید 30 ساله و یا بیشتر از آن را محاسبه کنید می بینید که اگرچه سنگ طبیعی در مقایسه با بقیه مصالح ساختمانی، قیمتش بالاتر است ولی هزینه های تقریباً بالای سرمایه گذاری برای خرید و نصب سنگ طبیعی به وسیله هزینه های کم نگهداری و ترمیم آن در طولانی مدت جبران می شود. همانطور که هزینه نگهداری و تمیز کردن سنگ طبیعی فوق العاده کمتر و حاوی دوام و ماندگاری فوق العاده زیادی در مقایسه با بقیه مصالح مشابه است.
در این دوره به کار بردن سنگ طبیعی مقرون ­به­ صرفه ­تر از هر زمان دیگری شده است زیرا در طول سال­ های پیوسته، تکنولوژی استخراج و فرآوری سنگ پیشرفت زیادی داشته و ماشین ­آلات اتوماتیک مدرن به سازندگان این شانس را می ­دهد که سنگ­ های طبیعی را به شکل نازک­ تر، سریع ­تر، مداوم­ تر و با هزینه کمتر از گذشته برش بزنند. توسعه­ تکنولوژی­ و سیستم ­های مهارسازی و نصب سنگ­ ها راحا تر، سریع ­تر و ایمن ­تر شده است. اضافه بر این، مراقبت از سنگ طبیعی آسان است، ظاهر آن با گذشت سال­ ها بهبود می­ یابد و طول­ عمر آن می ­تواند زیاد شود.

ارزش سنگ طبیعی بالاتر از معیارهای پولی است. این ارزش شامل طول عمر، سهولت نگهداری، دوام و پایداری است که به مراتب ارزش آنها بیشتر از سرمایه­ گذاری نخستین است.

ویژگی های فیزیکی مناسب سنگ طبیعی

سنگ طبیعی ویژگی های فیزیکی بسیار خوبی دارد. سنگ طبیعی حاوی خاصیت رسانش گرمایی بسیار خوب و ظرفیت ذخیره گرمایی بالایی است. موقعی که سنگ طبیعی را در نمای ساختمان به کار می برند، نور خورشید را جذب و مانع گرم شدن ناخواسته ساختمان می شود. آزمایش ها نمایان می کند انرژی مورد احتیاج برای خنک کردن یک ساختمان چند طبقه با نمای سنگی 100 تا 150 کیلو وات ساعت است. در حالی که این انرژی برای یک ساختمان با نمای شیشه ای در حدود 300 تا 700 کیلو وات ساعت است.

استحکام بالای سنگ طبیعی

مقاومت بالا در برابر فشار موجب شده تا سنگ های طبیعی به عنوان یک ماده همیشگی مشهور شوند. فقط فولاد های زنگ نزن، که هزینه ی بالایی در تولید دارند، از مقاومتی مانند سنگ طبیعی برخوردارند. همینطور سنگ طبیعی مقاوم ترین و کم سایش ترین نوع مصالح برای کاربرد در پوشش کف می باشند. به ندرت پس از سال ها بر روی پوشش های گرانیتی یا سنگ های سخت مانند آن که در سنگفرش به کار برده شده اند می توان نشانه ای از خراشیدگی را دید.

سنگ طبیعی ، مزایای سنگ طبیعی ، سنگ طبیعی ساختمانی ، سنگ های ساختمانی طبیعی

نحوه بازیافت سنگ های طبیعی ( مطالعه کنید. )

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *