اطلاعات عمومی, سنگ های ساختمانی, مقالات سایت

استاندارد ابعاد سنگ نما چگونه است؟

سنگ نما ، ابعاد سنگ نما ، سنگ نما در ساختمان ، سنگ نمای ساختمان ، سنگ ، سنگ نمای استاندارد ، سنگ تراورتن در دنیای مدرن

سنگ خام ( کوپ سنگ ) با دقت به نوع و ابعاد اولیه ای که حاوی می باشد در طول فرآیند برش با دقت به نوع کاربرد، برش های متفاوتی را به آن می دهند و هرچه ابعاد برش سنگ نما بزرگتر و ضخامت آن یکسان تر باشد، مشخصه تجهیزات مدرن استفاده شده برای تولید آن و کیفیت بالاتر محصولات آن سنگبری است.

سنگ خام نخست به شکل کوپ از معدن به کارخانه سنگبری انتقال داده می شود و با توجه به تجهیزات سنگبری از قله بر و یا اره برای تبدیل آن به قطعات سنگ با ابعاد کوچک تر به کار گرفته می شود و در این حین باتوجه به احتیاج می توان عرض سنگ نهایی را انتخاب کرد که برگزیدن عرض سنگ به تجهیزات و تکونولوژی مورد کاربرد هم وابسته است. در صورت به کار بردن دستگاه قله بر و یا سی تیغ سنگ های برش خورده اغلب با عرض چهل سانتی متر هستند ولی با به کار بردن اره می توان ابعاد بزرگتری از سنگ به وجود آورد. بزرگترین ابعاد سنگی که می توان از یک کوپ سنگ به وجود آورد اسلب می باشد که کارکرد و مشتریان ویژه خود را دارد. سنگ های اسلب اغلب حاوی طول سه الی چهار متر و عرض دو تا سه متر هستند ولی برای نمای ساختمان اغلب سنگ های طولی به کار می برند. سنگ طولی حاوی ضخامت و عرض مخصوصی است و طول آن وابسته به طول سنگ خام (کوپ) قابل تغییر بوده و عرض استانداردی که در ایران اغلب مورد کاربرد قرار می گیرد چهل سانتی متر است و در برخی از کشورهای دیگر شصت سانتیمتر است. در واقع این نوع سنگ ها حکمی هم نامیده می شوند.

سنگ نما

سنگ نما

دلیل مشهور بودن سنگ های با عرض چهل سانت، به دلیل آسانی در جابه جایی این نوع سنگ ها است. هرچه عرض سنگ نما زیاد شود وزن آن زیادتر شده و جابه جایی آن سخت تر می شود و از طرف دیگر اگر سنگ نما حاوی ابعادی با عرض کمتر از چهل سانتی متر باشد، زیبایی نقش و نگار موجود بر روی سنگ نما، نمایان نمی شود و نتیجه امر مجموعه ای از سنگ های کوچک به هم چسبیده می شود. در برخی از سبک های طراحی به صورت تعمدی سنگ های با ابعاد کوچک را به کار می برند. به علت استاندارد ابعاد سنگ با عرض چهل سانتیمتر، اضافات سنگ را با عرض های کمتر می بُرند که هزینه آن ها مناسب تر است. یکی دیگر از گزینه های کیفیت سنگ، طول سنگ است؛ اگر کوپ سنگ حاوی ابعاد مناسبی نباشد امکان تولید سنگ با طول های بلندتر از دو متر وجود ندارد و مجبوراً طول سنگ ها کوتاه تر می شود، که این نوع سنگ ها هم حاوی قیمتی کمتر هستند. همه این سنگ ها بدون بسته بندی و به شکل فله ای به فروش می رسند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *