اطلاعات عمومی, سنگ های ساختمانی, مقالات سایت

انواع تیشه سنگ ساختمانی

تیشه سنگ ساختمانی سنگ تیشه انواع تیشه سنگ ستون سنگی تیشه ای خرید سنگ

انواع تیشه سنگ ساختمانی

انواع تیشه سنگ ساختمانی و خرید سنگ : از زمان های قبل معروف بود که سطح روی سنگ را با ابزار تیشه که روی آن به حالت ناخن درآمده، تیشه ای کنند. این کار با اهداف متفاوتی صورت می گرفته است. اگر سنگی در کف به کار برده شود با این کار می‌توان میزان لیزی سطح را کاهش داد و اصطکاک به وجود آورد. این کار بیشتر در کف فضاهای عمومی و یا روی پله‌ها صورت می گیرد. بعضی مواقع، تیشه دستی روی سنگ های نما هم انجام می شود. این کار معمولا روی سنگ‌های تراورتن و یا برخی از انواع سنگ ها همانند سنگ سمیرم صورت گرفته است. در اصل با این کار به چند هدف می‌رسیدند:

سنگ تیشه ای اصولاً حاوی بافت یکسان و یکنواختی است. اگر روی سنگ های تراورتن ساب انجام شود نقش اصلی خود را به طور کامل واضح و نمایان خواهد کرد حال چنانچه این نقش مشخص و زیبا و جذب کننده نباشد می‌توان با تیشه ای کردن سطح آن فقط رنگ اصلی زمینه سنگ را نمایش داد و آن نقش‌های نا زیبا در شلوغی تیشه ناپدید می‌شود.

انواع تیشه سنگ ساختمانی

انواع تیشه سنگ ساختمانی

سنگ تراورتن و لایم استون زمانی که تیشه ای می‌شوند سفیدتر نشان داده می شوند. در کل سنگ‌ها زمانی که ساب می‌خورند رنگ واقعی شان را که اصولا تیره‌تر است نمایان می کنند بنابراین با تیشه ای کردن سنگ می‌توان آن را سفید نمایان کرد.

برخی از سنگ ها به شکل ساب خورده کاربرد زیادی ندارند و فقط شکل تیشه ای آن ها مورد کاربرد قرار می‌گیرد مثلا سمیرم یا نیزار از گونه سنگ های با جذب آب بالا هستند و ساب خورده آن ها بسیار سریع کثیف می‌شود در صورتی که ساب خوبی هم بر‌نمی‌دارند.

تیشه کاری برای خودش اصطلاحات و قوانینی دارد اگر این تیشه در یک سمت و یکبار زده شود به شکل تنک دیده می‌شود آن را یک تیشه ‌می نامند و چنانچه به شکل کاملا پر زده شود به گونه ای که سطح سنگ مشاهده نشود آن را دو تیشه می‌ نامند و اگر در دو طرف سنگ تیشه ای شود و سطح آن به صورت افقی و عمودی ابزار تیشه بخورد آن را تیشه چپ و راست می نامند.

چنانچه سطح آن به شکل عمیق خراشیده شود به صورت آن کلنگی و اگر ترکیب این دو روش باشد آن را تیشه کلنگ می‌ نامند.

در سال‌های گذشته که توجه بسیاری به سنگ های تیشه ای شد این کار به طرف انجام با ماشین هم رفت و تیشه ماشینی هم معروف شد.

در نخست این تیشه ها به وسیله دستگاه‌ها از روی سنگ زده می‌شد که موجب می‌شد میزان خراش‌های ناخن‌های تیشه روی سنگ گوناگون شود چرا که ضخامت سنگ ها در بسیاری از موارد گوناگون بود. بعدها این خطا برطرف شد و در دستگاه‌های جدید خراش ضخامت سنگ اثری در میزان خراش روی سنگ نداشت. به دلیل آن که تیشه کاری به خوبی مورد توجه قرار گرفت انواع دیگری از تیشه ماشینی معروف شد مانند نوعی تیشه کاری به نام بوش همر.

اجرای این کار با ماشین توسط بوش همر صورت می گیرد این وسیله را روی چند کله در خط ساب می‌بندند و سنگ را از زیرش عبور می‌دهند بسته به فشار باد می‌تواند اثر این خراش‌ها روی سنگ شدت و ضعف داشته باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *