اطلاعات عمومی, سنگ های ساختمانی, مقالات سایت

مناسب ترین سنگ پله و سنگ پاگرد ساختمان کدام است؟

سنگ پله ، سنگ پاگرد ، سنگ پلکان ، سنگ پله ساختمان ، سنگ پله مناسب ، خرید سنگ

برترین مورد برای برگزیدن سنگ پله و سنگ پاگرد ، سنگ گرانیت است. این سنگ حاوی مقاومت خیلی زیادی است. بعضی افراد به دلیل قیمت زیاد گرانیت در پلکان مرمریت درجه 2 را به کار می برند که این مورد را اشتباه بزرگی به حساب می آوریم. اما با این وجود انواعی از مرمریت ها مانند مرمریت خوی، خوبسنگان، صلصالی، کوثر، گلبهار و… همچنین برای به کار رفتن در راه پله پیشنهاد می شوند.

سنگ پله ، سنگ پاگرد ، سنگ پلکان ، سنگ پله ساختمان ، سنگ پله مناسب ، خرید سنگ

سنگ پله

واجب است بگوییم قیمت برخی از مرمریت ها در سایز پله فوق العاده زیاد تر از بعضی سنگ های گرانیت است، باتوجه به بودجه ای که در نظر داریم موارد متفاوتی برای خرید سنگ پله موجود است، اگر قصد به کار بردن سنگ مرمریت در پلکان ساختمان‌ های اداری و تجاری و مدارس که حاوی رفت و آمد بسیاری هستند دارید، باید الزاماً از جنس مرمریت مرغوب و نه درجه دو به کار برید، جز این هزینه های تعمیرات آن بعد از زمانی بار زیادی بر زندگی شما می گذارد.

به کار بردن سنگ مرمریت برای دیوار راه پله و کف آن بسیار مناسب می باشد. رنگ روشن و هزینه فوق العاده خوب سنگ مرمریت علت انتخاب اکثر خریداران می باشد.

سنگ مرمریت اداوی، سنگ مرمریت آباده، سنگ مرمریت صلصالی، سنگ مرمریت هرسین، سنگ مرمریت جوشقان و سنگ مرمریت کوه سفید به شکل گسترده برای به کار رفتن در راه پله برگزیده می شوند و سنگ های مرمریت خوی و سنگ مرمریت دهبید در پروژه هایی که هزینه خیلی پراهمیت نباشد و کارفرما در هزینه کردن محدودیتی نداشته باشد استفاده دارند.

باید دقت کرد که سطح پلکان قسمتی از ساختمان است که در فضای باز جای دارد الزاماً بایستی اصطحکاک به اندازه داشته باشد تا در مواقع بارندگی و یخبندان سبب سر خوردن و ضرر رسیدن به افرادی که بر روی آن رفت و آمد می کنند نشود. برای به وجود آوردن اصطحکاک کافی بر روی سطح سنگ راه های گوناگونی مانند : تیشه ای کردن سطح سنگ، شیار زدن، فلیم کردن، و برجسته کردن لبه پله، است.

سنگ پله و سنگ زیر پله و سنگ پاگرد اگر حاوی جذب آب بالایی باشند اصولا آلودگی ها و مایعات را به خود جذب کرده و بر روی سطح اثر لک برجای می ماند.

دقت به این نکته هم لازم است که بعضی از سنگ ها بعد از جذب آب، املاح قرار گرفته در خود را حل کرده و به سطح می آورند و بعد از تبخیر، شوره باقی می ماند و منظره زشتی تشکیل می شود، پس به این دلیل، سنگ پله الزاماً باید حاوی جذب آب پایینی باشد که سنگ های گرانیت و مرمریت و انواع سنگ های کریستالی (چینی) جذب آب پایینی دارند و لایم استون ها، به دلیل جذب بالای آب، برای این هدف خوب نیستند ولی اگر تاکید به استفاده از لایم استون، گونه های گوهره و بوژان حاوی کیفیت برتری برای این هدف هستند.

سنگ های پله وارداتی مانند سنگ امپرادور دارک، سنگ امپرادور لایت یا سنگ آبی نروژ مثل سنگ پله مرمری، فقط در پروژه های لوکس و با گران قیمت به کار می روند و دارای هزینه زیادی هستند.

اصولا برای از بین بردن آلودگی و جرم از روی سنگ از مواد شوینده با ترکیب اسیدی به کار گرفته می شود ولی سنگ پله های با جنس تراورتن و مرمریت، جلا و درخشش خود را در مقابل اسید از دست می دهند و اگر تاکید به بکار بردن سنگ پله با جنس تراورتن و مرمریت دارند، راه حل آن چرمی کردن سطح نهایی سنگ است، با این روش اگرچه براقیت و شفافیت سنگ از دست می رود ولی بعد از شستشو با مواد شوینده کمتر ضرر می بیند ولی سنگ پله گرانیتی در مقابل اسید واکنش نمی دهد و نیاز به تمهیدات ویژه ای جهت نصب و نگهداری آن ها نیست.

بنابراین پیشنهاد ما برای اجرای سنگ برای سنگ پله و سنگ پاگرد : سنگ گرانیت، چینی و مرمریت می باشد.

سنگ پله ، سنگ پاگرد ، سنگ پلکان ، سنگ پله ساختمان ، سنگ پله مناسب ، خرید سنگ

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *