سنگ های ساختمانی, مقالات سایت

قیمت سنگ پلاک

قیمت سنگ پلاک

قیمت سنگ پلاک چگونه تعیین می شود؟

سنگ تراورتن در گروه سنگ های آهکی و رسوبی قرار می گیرد و به عنوان ثروتی که طبیعت به کره زمین هدیه داده است مورد استفاده قرار می‌ گیرد. این سنگ به شکل کوپه های چند تنی در ابعاد بزرگ استخراج می‌ شود، سپس با ماشین های حمل بار سنگین به کارخانه های سنگبری انتقال می‌ یابد و در طی پروسه ای آماده عرضه می شود.

قیمت سنگ پلاک

قیمت سنگ پلاک

یکی از انواع سنگ ساختمانی، پلاک سنگ نامیده می شود، این اصطلاحی است که به سنگ های تزیینی و دکوراتیو اطلاق می شود. قطر سنگ پلاک به کاربرد آن بستگی دارد و به شرح زیر است:
در نوع کفپوش به ۱۸ تا ۲۰ میلی متر می رسد، در سنگ نما ۱۶ میلی متر و در راه پله ۳۰ میلی متر است.
تاریخچه سنگ پلاک در ایران به ۵۰ سال پیش میرسد یعنی سال ۱۳۱۷ که اولین ماشین تولید سنگ پلاک توسط آستان قدس رضوی خریداری و بکار گرفته شد بعد از آن سنگ پلاک کم کم در کشور ما رواج پیدا کرد.
در زمان فرآوری سنگ پلاک بسته به نوع استفاده و کارایی آن به روش هایی مانند فلیم چرمی، هوند (سطح مات)، پوش همر (نرم و برجسته)، صیقلی و شفاف و … ساب داده می‌شود. سنگ تراورتن به دلیل تخلخل نسبتاً زیادی که دارد باید برای ساب پذیری بیشتر آن از رزین، اپوکسی یا ماسک فرآوری کمک گرفت، به این وسیله است که کیفیت سنگ افزایش یافته و چسبندگی بیشتری با ملات پیدا می‌ کند. در بعضی سنگ ها با چسباندن توری بر پشت آن چسبندگی سنگ با ملات را بالا می برند. قیمت سنگ پلاک به عوامل مختلفی بستگی دارد که در ادامه به آن ها می پردازیم.

قیمت سنگ پلاک تراورتن محلات

سنگ تراورتن آبگرم محلات یکی از مرغوب ترین سنگ های ساختمانی است، این سنگ در نوع پلاک نیز عرضه می شود. به طور مجموع باید گفت قیمت سنگ پلاک به موارد زیر بستگی دارد:
سنگ اسلب قیمت بالاتری از سنگ تایل دارد.
ضخامت بیشتر سنگ موجب افزایش قیمت آن می شود.
وجود ناخالصی و فسیل در بافت سنگ و همچنین هاله و رگه از قیمت سنگ پلاک می‌ کاهد.
سنگ پلاک هر معدن قیمت و کیفیت خاص خود را دارد.
در ادامه نوع فرآوری سنگ نیز در قیمت آن تاثیرگذار است. سنگ پلاک تراورتن آبگرم محلات برای استفاده در نمای ساختمان، کفپوش، سنگ فرش خیابان، قرنیز، کانتر آشپزخانه و … کاربرد دارد. این سنگ تزیینی در کاربرد های سنگین مناسب نمی باشد.

 

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.